Akademska digitalna zbirka SLovenije - logo
TEOF, Theological Library Maribor (STK)
Spoštovani uporabniki Knjižnice UL TEOF.

Bazi Knjižnice Ljubljana (TEOFLJ) in Teološke knjižnice Maribor (STK) se bosta v septembru 2024 združili v eno bazo TEOF (v COBISS+).

Zato bo knjižnica med 12. in 17. septembrom 2024 fizično zaprta. Z 12. septembrom 2024 bosta prenehali delovati bazi TEOFLJ in STK ter se tako združili v skupno bazo TEOF.

Za uporabnike baze STK se bodo podatki prenesli v bazo TEOF, zato bo potrebno na začetku malce več pozornosti in dodatnih nastavitev v uporabniških profilih. Obvestila o dostopu se bodo pojavila v obliki e-sporočil, dodatna pomoč bo na voljo preko telefonov ali e-naslovu: knjižnica@teof.uni-lj.si oz. knjižnica-MB@teof.uni-lj.si.

Hvala za razumevanje.
Knjižnica UL TEOF
  • Navezanost, problematična raba socialnih omrežij in občutek osamljenosti pri otrocih : magistrsko delo
    Kostanjšek, Urška
    V magistrskem delu so obravnavane, raziskane in podrobneje predstavljene teme: navezanost, možgani, mladostništvo, družbena omrežja, zasvojenost in osamljenost. V teoretičnem delu je predstavljena ... navezanost, opisan je razvoj navezanosti in razložena je tehnika tuje situacije, predstavljeni so modeli navezanosti in kasnejši razvoj navezanosti v mladostništvu. V nadaljevanju so podrobneje predstavljeni človeški možgani in potek njihovega razvoja. Avtorica nadaljuje s temo mladostništva – podrobneje so opisane razvojne naloge v obdobju mladostništva in kako se oblikujejo odnosi z družino, vrstniki in drugimi odraslimi. Nadalje je podana opredelitev spletnih družbenih omrežij, njihov zgodovinski pregled in podrobnejša opredelitev pozitivnega in negativnega vpliva teh omrežij na življenje ljudi. Nato smo podrobneje opisali, kateri so dejavniki tveganja in katere so temeljne značilnosti zasvojenosti. Podrobneje je predstavljena nekemična ali vedenjska zasvojenost, le to pa smo povezali s spletnimi omrežji. Na koncu teoretičnega dela je predstavljen še občutek osamljenosti, podrobneje v povezavi s pretirano rabo družbenih omrežij. V teoretičnem delu smo vsako izmed podanih spremenljivk podrobneje raziskali v strokovni literaturi, v empiričnem delu pa smo raziskali, kaj lahko ugotovimo na populaciji slovenskih osnovnošolcev. V raziskavo je bilo vključenih 273 učencev zadnjega triletja, od tega je bilo 93 učencev in 144 učenk. 7. razred je obiskovalo 55 učencev, 84 učencev je obiskovalo 8. razred in 98 učencev 9. razred. Poslužili smo se treh vprašalnikov; za merjenje navezanosti smo uporabili Vprašalnik navezanosti na starše in vrstnike (IPPA), osamljenost smo merili z Lestvico osamljenosti otrok (CLS), z Lestvico motenj v socialnih medijih (SMDS) pa smo ugotavljali zasvojenost s spletnimi družbenimi omrežji pri mladostnikih. Rezultati raziskave so ovrgli prvo hipotezo, da mladostnice poročajo o višji stopnji navezanosti na starše in vrstnike v primerjavi z mladostniki. Prav tako so rezultati ovrgli drugo hipotezo, da mladostnice pogosteje poročajo o občutkih osamljenosti v primerjavi z mladostniki. Raziskava je ovrgla hipotezo, da mladostniki poročajo o pogostejši problematični rabi družbenih omrežij kot mladostnice. Naša raziskava je potrdila, da obstaja negativna povezanost med navezanostjo in občutkom osamljenosti pri mladostnikih in mladostnicah. Prav tako je ovržena hipoteza, ki navaja negativno povezanost med navezanostjo na starše in problematično rabo spletnih družbenih omrežij pri mladostnikih in mladostnicah. Rezultati raziskave ovržejo tudi zadnjo hipotezo, ki trdi, da obstaja pozitivna povezanost med občutki osamljenosti in problematično rabo družbenih omrežij, saj je povezanost šibka.
    Type of material - master's thesis ; adult, serious
    Publication and manufacture - Ljubljana ; Maribor : [U. Kostanjšek], 2022
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 115610883

Call number – location, accession no. ... Copy status Reservation
S 7 Mg/22 0000000014 S 7 Mg/22 14 available - reading room
loading ...
loading ...
loading ...