Akademska digitalna zbirka SLovenije - logo
TEOF, Theological Library Maribor (STK)
Spoštovani uporabniki Knjižnice UL TEOF.

Bazi Knjižnice Ljubljana (TEOFLJ) in Teološke knjižnice Maribor (STK) se bosta v septembru 2024 združili v eno bazo TEOF (v COBISS+).

Zato bo knjižnica med 12. in 17. septembrom 2024 fizično zaprta. Z 12. septembrom 2024 bosta prenehali delovati bazi TEOFLJ in STK ter se tako združili v skupno bazo TEOF.

Za uporabnike baze STK se bodo podatki prenesli v bazo TEOF, zato bo potrebno na začetku malce več pozornosti in dodatnih nastavitev v uporabniških profilih. Obvestila o dostopu se bodo pojavila v obliki e-sporočil, dodatna pomoč bo na voljo preko telefonov ali e-naslovu: knjižnica@teof.uni-lj.si oz. knjižnica-MB@teof.uni-lj.si.

Hvala za razumevanje.
Knjižnica UL TEOF
  • Odnos do pandemije COVID-19 glede na tip navezanosti in izbrane demografske značilnosti : magistrsko delo
    Lašič, Kaja
    Magistrsko delo preučuje doživljanje pandemije COVID-19 skozi prizmo stila navezanosti in demografskih značilnosti posameznikov. Navezanost je temeljna čustvena vez med posameznikom in njegovim ... primarnim skrbnikom, oblikovana že v zgodnjem otroštvu. Zgodnje izkušnje igrajo ključno vlogo pri oblikovanju nevronskih povezav v možganih, kar vpliva na posameznikovo sposobnost uravnavanja čustev, socialnih interakcij in oblikovanja odnosov tekom nadaljnjega življenja. Kvaliteta navezanosti igra eno izmed ključnih vlog pri razvoju posameznikovega odziva na stresne situacije, kakršna je bila v minulem obdobju tudi pandemija bolezni COVID-19. V teoretičnem delu je teorija navezanosti podrobneje definirana, predstavljeni so pomembni utemeljitelji in raziskovalci tega področja, opisani so različni stili navezanosti ter njihove povezave z osebnostnimi lastnostmi, inteligenco, osebno prožnostjo, zmožnostjo empatije in mentalizacije. V nadaljevanju je velika pozornost namenjena preučevanju razumevanja odzivov ljudi na pandemijo, vključno z odnosom do cepljenja, sprejetih vladnih ukrepov ter psihološko-čustvenimi odzivi posameznikov. V empiričnem delu so predstavljeni rezultati kvantitativne raziskave, izvedene med drugim valom epidemije v Sloveniji. V njej je sodelovalo 170 udeležencev, odgovori pa so bili pridobljeni s pomočjo anketnega vprašalnika. Na podlagi rezultatov je bilo ugotovljeno, da sta stil navezanosti in izobrazba pomembna dejavnika pri percepciji pandemije, pri čemer varno navezani in višje izobraženi posamezniki bolj verjamejo v njen realen obstoj. Višje izobraženi veljajo za bolj vestne in naklonjene upoštevanju sprejetih ukrepov; konkretno se je izkazala večja naklonjenost do ukrepa nošenja obraznih mask. Rezultati kažejo tudi, da je večje število udeležencev zadržanih do cepljenja. Še največ zaupanja so izkazali starejši oz. udeleženci iz starostne skupine 41 in več let. Raziskava skratka ponuja vpogled v kompleksen odziv posameznikov na eno največjih globalnih kriz v sodobnem času in lahko pomaga pri bodočem načrtovanju ukrepov ob podobnih globalnih pojavih.
    Type of material - master's thesis ; adult, serious
    Publication and manufacture - Ljubljana ; Maribor : [K. Lašič], 2023
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 178567683

Call number – location, accession no. ... Copy status Reservation
S 7 Mg/23 0000000009 S 7 Mg/23 9 available - reading room
loading ...
loading ...
loading ...