Akademska digitalna zbirka SLovenije - logo
TEOF, Theological Library Maribor (STK)
Spoštovani uporabniki Knjižnice UL TEOF.

Bazi Knjižnice Ljubljana (TEOFLJ) in Teološke knjižnice Maribor (STK) se bosta v septembru 2024 združili v eno bazo TEOF (v COBISS+).

Zato bo knjižnica med 12. in 17. septembrom 2024 fizično zaprta. Z 12. septembrom 2024 bosta prenehali delovati bazi TEOFLJ in STK ter se tako združili v skupno bazo TEOF.

Za uporabnike baze STK se bodo podatki prenesli v bazo TEOF, zato bo potrebno na začetku malce več pozornosti in dodatnih nastavitev v uporabniških profilih. Obvestila o dostopu se bodo pojavila v obliki e-sporočil, dodatna pomoč bo na voljo preko telefonov ali e-naslovu: knjižnica@teof.uni-lj.si oz. knjižnica-MB@teof.uni-lj.si.

Hvala za razumevanje.
Knjižnica UL TEOF
  • Odnos med državo in Katoliško cerkvijo v Sloveniji med letoma 1966 in 1991 v luči arhiva republiške verske komisije : doktorska disertacija
    Pacek, Dejan
    Doktorsko delo obravnava ključna torišča odnosa med državo in Cerkvijo v Sloveniji v obdobju 1966-1991, s čimer zapolnjuje obstoječo vrzel v slovenski historiografiji. Avtor v njem razčlenjuje ... taktike slovenske komunistične oblasti v odnosu do krajevne Cerkve in pojasnjuje posledice totalitarističnih praks za slovenske katoličane in cerkveno hierarhijo na osnovi analitičnega pristopa, osredotočenega na izčrpno arhivsko gradivo slovenske verske komisije. Za merilo presojanja politike režima do Cerkve v Sloveniji je vzeta opredelitev verske svobode iz Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah iz leta 1966, ki mu je z ratifikacijo pet let kasneje vsaj deklarativno pritrdila tudi jugoslovanska oblast. V tej luči so predstavljeni zakonski in administrativni ukrepi oblasti glede delovanja verskih skupnosti ter učinek teh ukrepov na pastoralno dejavnost Cerkve in apostolat njenih članov. Razprava nadalje osvetljuje postopanje slovenske oblasti s Teološko fakulteto v Ljubljani ter njen odnos do moških in ženskih redovnih skupnosti, kakor tudi položaj slovenskega katoliškega tiska in režimsko politiko diferenciacije s pomočjo duhovniškega društva. Precejšnja mera pozornosti je namenjena udejstvovanju Cerkve v Sloveniji v prid svobode veroizpovedi in njenemu prispevku k demokratični preobrazbi slovenske družbe. Na tej osnovi sloni primerjava pravnega in dejanskega položaja Cerkve v Sloveniji in na Hrvaškem. Ob vsem navedenem avtor vseskozi motri tri ravni odnosa med oblastjo in Cerkvijo v Jugoslaviji oziroma Sloveniji (Sveti sedež-Jugoslavija, slovenska republiška oblast-vodstvo krajevne Cerkve, lokalna oblast-župnijska občestva) ter analizira njihov medsebojni vpliv. Rezultate raziskave je mogoče strniti v ugotovitev, da je komunistična oblast (najprej predvsem na zvezni ravni, po letu 1971 pa večidel v okviru republik) v imenu ustavnega določila o ločitvi države in Cerkve ter religiji kot zasebni zadevi posameznika sprejemala specifične zakonske določbe z namenom, da z izločitvijo Cerkve iz javnega življenja zavaruje pridobljen oblastni monopol.
    Type of material - dissertation ; adult, serious
    Publication and manufacture - Ljubljana : [D. Pacek], 2020
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 46461187

Call number – location, accession no. ... Copy status Reservation
S 7 DR 0000000203 S 7 DR 203 available - reading room
loading ...
loading ...
loading ...