E-resources
Full text

• 04/05/1966
    Video Recording

Provider: - Institution: - Data provided by Europeana Collections- Extended description: Ljubljana: speedway, mednarodno tekmovanje, 3.5.1966, otvoritvena slovesnost, gledalci, predstavitev dirkačev, direktor tovarne Šešir Škofja Loka Janez ZIHERL in Maks MAGUŠAR, Viktor TROFIMOV, Rudolf HAVELKA (št. 8) (ČSSR), Genadij KORILENKO (št. 9), Vasilij ANGELOV (št. 10), Franci BABIČ (št. 11), Boris MOJSOV (št. 12), Drago PERKO (št. 7), urejanje dirkališča z grabljami, start TROFIMOV, KASPER, STANKOVIĆ (št. 13), KORILENKO (peta vožnja), start Antonin ŠVAB (št. 16), TROFIMOV (št. 5), ANGELOV (št. 10), Gavril MAČEV (št. 3), zmagovalec Viktor TROFIMOV 1. mesto, venec podeljuje MAGUŠAR, 2. mesto ŠVAB, 3. mesto Tomi KASPER. Po dveh nastopih v Crikvenici so se nekateri najboljši vozači spidveja iz Sovjetske zveze, Češkoslovaške, Bolgarije in Jugoslavije zbrali včeraj še v Ljubljani na že tradicionalnem tekmovanju, ki ga prireja vsako leto Avto-moto društvo Ljubljana. Dirkališče v Zgornji Šiški je ob izredno lepem vremenu privabilo veliko privržencev tega športa, da bi uživali ob drznih vožnjah Sovjetov Trofimova, Kurilenka, Čehoslovaka Kasperja, Bolgara Peikova in naših Babiča, Perka, Stankoviča ter Djudoviča. Kot je bilo pričakovati so bili najboljši sovjetski ter češkoslovaški predstavniki. Zdaj pa si oglejte dve izmed najbolj zanimivih voženj včerajšnjega tekmovanja. V tej vožnji so se razen Stankoviča srečali favoriti za prvo mesto. Od desne proti levi so Jugoslovan Stankovič, Čeh Kasper ter Sovjetska predstavnika Trofimov in Kurilenko. Takoj po startu je povedel Čehoslovak Kasper, drugi je bil Kurilenko, tretji pa Trofimov. Po prvem krogu je Kurilenku odpovedal stroj in izpadel je v boju za prvo mesto. V drugem krogu je Trofimov prehitel Kasperja. Takšen je bil tudi vrstni red v cilju. Zdaj pa si oglejte še vožnje, v kateri sta se srečala edina favorita za prvo mesto do tedaj Trofimov ter Čehoslovak Švab. Do te vožnje sta namreč oba tekmovalca zbrala največ možnih točk. Od desne proti levi so Švab, Trofimov, Angelov in Mačev. Najbolje je startal Čehoslovak Švab. Tudi po prvem krogu je Švab odločal prvo mesto. V odločilnem četrtem krogu pa se je vnel oster boj za prvo mesto med Švabom in Trofimovom. Šele v zadnji krivini, tik pred ciljem, je Trofimov prehitel Švaba in prvi prevozil skozi cilj. Tretji je bil Mačev, četrti pa Angelov. Od tega trenutka dalje ni nobeden izmed gledalcev več dvomil, da je Sovjetski predstavnik Trofimov zmagovalec letošnjega tekmovanja v spidveju v Ljubljani. In tako je tudi bilo. Drugo mesto je zasedel Švab, tretji pa je bil prav tako Čehoslovak Kasper. Preseneča šesto mesto Kurilenka iz Sovjetske zveze, ki je bil pred tekmovanjem prav gotovo eden izmed favoritov za prvo mesto. Naši pa so se uvrstili takole: Stankovič je bil osmi, Babič si je delil deseto do dvanajsto mesto, Djudovič je bil trinajsti, Perko pa štirinajsti. Na koncu naj še pohvalimo prizadevne organizatorje Avto-moto društva Ljubljana, ki so prireditev res odlično izpeljali.- Original language summary: Ljubljana: mednarodno tekmovanje v spidveju, ki je potekalo v Ljubljani 3. maja 1966.- Ljubljana: A speedway international tournament held in Ljubljana on May 3rd, 1966.- All metadata published by Europeana are available free of restriction under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication. However, Europeana requests that you actively acknowledge and give attribution to all metadata sources including Europeana