Lista e kodeve e indeksit për kërkim CO (Shteti/rajoni i botimit) të bazës COBIB.MK

abw Aruba
afg Afganistani
ago Angola
aia Anguilla
alb Shqipëria
and Andora
ant Antilet Holandeze
are Emiratet e Bashkuara Arabe
arg Argjentina
arm Armenia
asm Samoa Amerikane
ata Antarktiku
atf Territoret Jugore Franceze
atg Antigua dhe Barbuda
atn Droning Maud Lend
aus Australia
aut Austria
aze Azerbajxhani
bdi Burundi
bel Belgjika
ben Benini
bfa Burkina Faso
bgd Bangladeshi
bgr Bullgaria
bhr Bahraini
bhs Bahamet
bih Bosnja dhe Hercegovina
blr Bellorusia
blz Belize
bmu Bermuda
bol Bolivia
br Distrikti i Brçkos
bra Brazili
brb Barbados
brn Brunei
btn Butani
bur Burma
bvt Ishulli Bouvet
bwa Bocvana
bys Bellorusia SSR
caf Republika e Afrikës Qëndrore
can Kanada
cck Ishujt Kokos (Keeling)
che Zvicra
chl Kili
chn Kina
civ Bregu i Fildishtë
cmr Kameruni
cod Republika Demokratike e Kongos
cog Kongo
cok Ishujt Kuk
col Kolumbia
com Komoret
cpv Kape Verde
cr Mali i Zi
cri Kosta Rika
cs Serbia Qendrore
csk * Çekoslovakia
cte Ishujt Canton dhe Enderbury
cub Kuba
cxr Ishulli Kristmas
cym Ishujt Kajman
cyp Qipro
cze Republika Çeke
ddr Republika Demokratike Gjermane
deu Gjermania
dji Xhibuti
dma Dominika
dnk Danimarka
dom Republika Dominikane
dza Algjeria
ecu Ekuadori
egy Egjipti
eri Eritrea
esh Sahara Perëndimore
esp Spanja
est Estonia
eth Etiopia
fb Federata BiH
fin Finlanda
fji Fixhi
flk Ishujt Falkand (Malvinet)
fra Franca
fro Ishujt faroe
fsm Mikronezia
fxx Franca, pjesa evropiane
gab Gaboni
gbr Britania e Madhe
geo Gjeorgjia
ggy Guernsey
gha Gana
gib Gjibraltari
gin Guinea
glp Guadalupa
gmb Gambia
gnb Guineja-Bisao
gnq Guineja Ekuatoriale
grc Greqia
grd Grenada
grl Grenlanda
gtm Guatemala
guf Guiana Franceze
gum Guam
guy Guiana
hkg Hong Kong
hmd Ishujt Heard dhe McDonald
hnd Honduras
hrv Kroacia
hti Haiti
hun Hungaria
idn Indonezia
imn Ishulli Man
ind India
int organizatë ndërkombëtare
iot Territori Britanik në Oqeanin indian
irl Irlanda
irn Irani
irq Iraku
isl Islanda
isr Izraeli
ita Italia
jam Xhamajka
jey Jersey
jor Jordania
jpn Japonia
jtn Ishulli Johnston
kaz Kazakistani
ken Kenia
kgz Kirgistani
khm Kamboxhia
kir Kiribati
kna Shën Kits dhe Nevis
ko Kosova
kor Korea Jugore
kwt Kuvajti
lao Laosi
lbn Libani
lbr Liberia
lby Libia
lca Shën Lucia
lie Lihtenshtajni
lka Sri Lanka
lso Lesoto
ltu Lituania
lux Lunksemburgu
lva Latvia
mac Makao
mar Maroko
mco Monako
mda Moldavia
mdg Madagaskar
mdv Maldivet
mex Meksika
mhl Ishujt Marshall
mid Ishujt Midway
mkd Maqedonia e Veriut
mli Mali
mlt Malta
mmr Mianmar (Birmania)
mne Mali i Zi
mng Mongolia
mnp Ishujt e Marianës Veriore
moz Mozambiku
mrt Mauritania
msr Montserrat
mtq Martinika
mus Ishulli Mauricius
mwi Malavia
mys Malajzia
myt Majota
nam Namibia
ncl Kaledonia e Re
ner Nigeri
nfk Ishujt Norfolk
nga Nigeria
nic Nikaragua
niu Niue
nld Holanda
nor Norvegjia
npl Nepali
nru Nauru
ntz Zona neutrale
nzl Zelanda e Re
omn Omani
pak Pakistani
pan Panama
pci Ishujt Pacifik
pcn Ishujt Pitkairn
per Peru
phl Filipinet
plw Palau
png Papua Guinea e Re
pol Polonia
pri Porto Riko
prk Korea Veriore
prt Portugalia
pry Paraguai
pus Ishujt e ndryshëm pacifik në SHBA
pyf Polinezia franceze
qat Katar
reu Reunion
rom Rumania
rou Rumania
rs Republika Serbe
rus Rusia
rwa Ruanda
sau Arabia Saudite
scg Serbia dhe Mali i Zi
sdn Sudani
sen Senegali
sgp Singapori
sgs Gjeorgjia Jugore dhe Ishujt Jugorë Sanduiç
shn Shën Elena
sjm Svalbard (Svalbard dhe Zhan Majen)
slb Ishujt Solomon
sle Siera Leone
slv Salvadori
smr San Marino
som Somalia
spm Shën Pjer e Mikelon
sr Serbia
srb Serbia
ssd Sudani jugor
stp Sao Tome dhe Principe
sun Bashkimi Sovjetik
sur Suriname
svk Sllovakia
svn Sllovenia
swe Suedia
swz Suazilanda
syc Sejshelli
syr Siria
tca Ishujt Turks dhe Kaikos
tcd Çadi
tgo Togo
tha Tailanda
tjk Taxhikistani
tkl Tokelau
tkm Turkmenistani
tls Timori Lindor
tmp Timori Lindor
ton Tonga
tto Trinidad dhe Tobago
tun Tunizia
tur Turqia
tuv Tuvalu
twn Tajvani
tza Tanzania
uga Uganda
ukr Ukraina
umi Ishujt e vogël periferik të Shteteve të Bashkuara
ury Uruguai
usa Shtetet e Bashkuara të Amerikës
uzb Uzbekistani
vat Vatikani
vct Shën Vincenti dhe Grenadinet
ven Venezuela
vgb Ishujt Virgjin të Britanisë
vir Ishujt Virgjin të Amerikës
vj Vojvodina
vnm Vietnami
vut Vanuatu
wak Ishulli Wake
wlf Uallis dhe Futuna
wsm Samoa Perëndimore
xahu Austro-Hungaria (1867-1918)
xcgo Mali i Zi (deri 1918)
xdub Dubrovniku (deri 1808)
xhun Hungaria ( deri 1867)
xks Kosova
xsrb Serbia (1830-1918)
xssr Serbia ( -1830)
xven Venecia (nga shek. 9 -1797)
xxx shteti nuk dihet
yem Jemeni
ymd Jemeni, Demokratik
yug Jugosllavia
zaf Afrika Jugore
zar Zairi
zmb Zambia
zwe Zimbabvea