Lista e kodeve e indeksit për kërkim LA (Gjuha) të bazës COBIB.MK

aar afare
abk abkase
ace akineze
ach akoli
ada adangme
afa afro-aziatike (të tjera)
afh afrihili
afr afrikane
ain ainu
ajm aljamia
akk akade
alb shqipe
ale aleute
alg gjuhët algonquian
alt altaike
amh amhare
ang angleze e vjetër (rreth 600-1100)
anp angike
apa gjuhët apaqe
ara arabe
arc aramaic
arg aragoneze
arm armene
arn araukane
arp arapaho
art gjuhët artificiale (të tjera)
arw aravake
asm assami
ast asturiane
ath gjuhët atapaskane
aus gjuhët australiane
ava avare
ave aveste
awa avadhi
aym aymara
aze azerbajxhane
bad banda
bai gjuha bamileke
bak bashkire
bal baluçi
bam bambare
ban balineze
baq baske
bas basa
bat baltike (të tjera)
bej beja
bel bjelloruse
ben bengali
ber gjuhët berbere
bho bhojpuri
bih gjuhët bihare (tjetër)
bik bikole
bin bini
bis bislame
bla blackfoot
bnt bantu (tjetër)
bos boshnjake
bra bretone
bre bretoneze
bug bugineze
bul bullgare
bur birmanike
byn bilin
cad kado
cai indiane e Amerikës Qëndrore (të tjera)
car karibe
cat katalane
cau kaukaze (të tjera)
ceb kebuano
cel kelte (të tjera)
cha çamorro
chb çibça
che çeçene
chg çagatai
chi kineze
chn zhargoni çinuk
cho çoktau
chr çeroki
chu altkirkensllave
chv Çuvashish
chy çejene
cnr malazeze
cop koptike
cor kornish
cos korzike
cpe creoles dhe pidgins (me bazë anglishten)
cpf creoles dhe pidgins (me bazë frëngjishten)
cpp creoles dhe pidgins (me bazë portugalishten)
cre kri
crh krimeane tatare
cro kroate
crp Creoles dhe Pidgins (të tjera)
csb kashubian
cus cushitic (të tjera)
cze çeke
dak dakota
dan daneze
del delavare
den slavey
din dinka
doi dogri
dra dravide (të tjera)
dsb serbe e ulët
dua duala
dum holandeze e mesme (rreth 1050-1350)
dut holandeze
dyu diula
efi efik
egy egjiptase
eka ekajuk
elx elamite
eng angleze
enm angleze, e mesme (1100-1500)
epo esperanto
esk eskimo
esp esperanto
est estoneze
eth etiopike
ewe eve
ewo evondo
fan fang
fao feroe
far feroe
fat fanti
fij fidshi
fil filipine
fin finlandeze
fiu finno-ugrian (të tjera)
fon fon
fre franceze
fri frizish
frm franceze e mesme (rreth 1300-1600)
fro franceze e vjetër (rreth 842-1300)
frr frizish e veriut
frs frizish jugore
fry frizish
fur friulian
gaa ga
gae galike (Skoceze) shih GLA
gag galiciane
gal galla
gem gjermanike (të tjera)
geo gjorgjishte
ger gjermane
gil gilbertese
gla galike, galiko-skoceze
gle irlandeze
glg galiciane
gmh gjermane e mesme (për. 1050-1500)
goh gjermane e vjetër (për. 750-1050)
gon gondi
got gotike
grc greke e vjetër (-1453)
gre greke moderne (1453-)
gsw gjermane e Zvicrës
gua guarani
guj gujarati
hai haida
hat
hau hausa
haw havaiane
heb hebraike
her herero
hil hiligaynon
him himaçali
hin hindi
hmn hmong
hmo hiri motu
hrv kroate
hsb serbe e sipërme
hun hungareze
hup hupa
iba iban
ibo ibo
ice islandeze
ido ido
ijo ijo
iku inuktitut
ilo iloko
ina gjuha ndërkombëtare
inc indike (të tjera)
ind indoneziane
ine indoevropiane (të tjera)
ira iraniane (të tjera)
iri irlandeze
iro gjuhët iroke
ita italiane
jav javaneze
jbo lojban (gjuhë artificiale)
jpn japoneze
jpr judeo-persiane
jrb judeo-arabe
kaa kara-kalpak
kab kabile
kac kaçine
kal kalaallisut
kam kamba
kan kanadeze
kar karen
kas kashmiri
kau kanuri
kaw kavi
kaz kazake
kha khasi
khi koisane (të tjera)
khm khmer
kho hotaneze
kik kikuyu
kin kinyarwanda
kir kirgizike
kok konkani
kon kongo
kor koreane
kos
kpe kpelle
krc karachay-balkar
krl kareliane
kro kru (të tjera)
kru kurukh
kua kuanyama
kur kurde
kus kusai
kut kutenai
lad ladino
lah lahnda
lam lamba
lao laote
lap lapp
lat latine
lav letoneze
lin lingala
lit lituaneze
lol mongo
loz lozi
ltz
lub luba-katanga
lug luganda
lui luiseno
luo luo (Kenia dhe Tanzania)
mac maqedone
mad madureze
mag magahi
mah marshalle
mai maithili
mak makasare
mal malayalam
man mandingo
mao maori
map austroneziane (të tjera)
mar marathi
mas masai
max manx
may malaish
mdf moksha
men mende
mic mikmak
min minangkabau
mis miscellaneous (të tjera)
mkh mon-khmer (të tjera)
mla malagasy
mlg malagasy
mlt malteze
mni manipuri
mno gjuhët manobo
moh mohok
mol moldave
mon mongoleze
mos mosi
mul shumëgjuhësh
mun munda (të tjera)
mus muskogi
mwl mirandese
mwr marvari
myn gjuhët maja
myv erzjane
nah nahua
nai indiane e Amerikës së Veriut (të tjera)
nav navaho
nde ndebele (Zimbabve)
ndo ndonga
nep nepaleze
new nevari
nic niger-kordofanian (të tjera)
niu niuean
nor norvegjeze
nqo n'ko
nso sotho veriore
nub gjuhët nubi
nwc nevari, e vjetër
nya nyanja
nym nyamwezi
nyn nyankole
nyo nyoro
nzi nzima
oci provenzalike (pas 1500)
oji anishinabe
ori oriya
orm oromo
osa osage
oss ozetishe
ota turke otomane
oto gjuhët otomane
paa papuano-australiane (tëtjera)
pal pahlavi
pan punjabi
pau palauan
peo persiane e vjetër (për. 600 p.e.r.-400 e.r.)
per perse
phi filipine (të tjera)
pli pali
pol polake
pon ponape
por portugeze
pra gjuhët prakrit
pro provencal, e vjetër (-1500)
pus pashtunishe
que Quechua
raj rajasthani
rar rarotongan
roa romane (të tjera)
roh retoromane
rom rome
rum rumune
run kirundi
rup arumune
rus ruse
sad sandave
sag sango
sai indiane e Amerikës së Jugut (të tjera)
sal gjuhët salishe
sam samaritan aramaic
san sanskrite
sao samoane
scc serbe
scn siciliane
sco scots
scr kroate
sel selkup
sem semitic (të tjera)
sgn gjuhët me shenja
shn shan
sho shona
sid sidamo
sin sinhala
sio gjuhët siouan
sit sino-tibetiane (të tjera)
sla sllave (të tjera)
slo sllovake
slv sllovene
sme sami e veriut
smi gjuhët sami
smn inari sami
smo samoane
sna shona
snd sindhi
snh sinhaleze
sog sogdian
som somaleze
son songhai
sot sotho jugore
spa spanjolle
srn sranan
srp serbe
srr serer
ssa nilo-saharane (të tjera)
sso sotho jugore
ssw svati
suk sukuma
sun sudaneze
sus susu
sux sumeriane
swa Swahili
swe suedeze
swz swazi
syc syriac
syr siriane
tag tagalog
tah tahitiane
tai tai (të tjera)
taj tajik
tam tamile
tar tatare
tat tatare
tel telugu
tet tetum
tgk tajik
tgl tagalog
tha tajlandeze
tib tibetike
tir tigrinya
tiv tiv
tkl tokelau
tlh klingon (gjuhë artificiale)
ton tonga (ishujt Tonga)
tsi tsimshian
tsn tswana
tso tsonga
tsw tswana
tuk turkike (turkmene)
tur turke
tut altaike (të tjera)
uig ujgure
ukr ukrainase
umb umbundu
und e papërcaktuar
urd urdu
uzb uzbeke
ven venda
vie vietnameze
vol volapyk
wak gjuhët wakashan
wal walamo
war waray
was washo
wel valise
wen wendic (të tjera)
wln valone
wol volof
xal oirat
xho xhosa
yao jao
yap jap
yid jiddish
yor yoruba
ypk gjuhët jupik
zap zapotec
zbl bliss
zen zenga
znd gjuhët zande
zul zulu
zun zuni
zxx nuk ka përmbajtje gjuhësore
zza zaza