NUK - logo
Narodna in univerzitetna knjižnica, Ljubljana (NUK)
Naročanje gradiva za izposojo na dom
Naročanje gradiva za izposojo v čitalnice
Naročanje kopij člankov
Urnik dostave gradiva z oznako DS v signaturi
  • Učinkovitost in toleranca dolgodelujočega parenteralnega naltreksona pri odvisnosti od alkohola = Efficacy and tolerability of long-acting injectable naltrexone for alcohol dependence
    Garbutt, James C.
    Izhodišče: Odvisnost od alkohola je pogosta bolezen, povezana s pomembno zbolevnostjo in smrtnostjo. Ugotovili so, da je naltrekson, opioidni antagonist, učinkovit pri zdravljenju odvisnosti od ... alkohola. Izkazalo pa se je, da je lahko dnevno jemanje peroralnega preparata nedosledno, kar omejuje klinično sprejemljivost in uporabnost peroralnega naltreksona. Namen: Ugotoviti učinkovitost in toleranco dolgodelujočega intramuskularnega pripravka nalterksona za zdravljenje bolnikov, odvisnih od alkohola. Zasnova, okoliščine in udeleženci: Šestmesečno, randomizirano, dvojno slepo, s placebomnadzorovano raziskavo smo izvedli med februarjem 2002 in septembrom 2003 v 24 severnoameriških državnih bolnišnicah, zasebnih in veteranskih klinikah ter v centrih terciarnega zdravstva. Od 899 presejanih posameznikov smo 627 odraslih, odvisnih od alkohola in v fazi aktivnega pitja, randomizirali za zdravljenje. Od teh je 624 prejelo vsaj eno dozo zdravila. Zdravljenje: Intramuskularna injekcija 380 mg dolgodelujočega naltreksona (n =205), 190 mg dolgodelujočega naltreksona (n = 210) ali ustrezni volumen placeba (n = 209), vse aplicirano mesečno in kombinirano z 12 srečanji psihosocialne obravnave majhne intenzivnosti. Glavni kazalec izida: Pogostnostdnevov pivskih ekscesov v ozdravitvi namenjeni populaciji, ki se je namenila vključiti v zdravljenje. Rezultati: V primerjavi s placebom je dolgodelujoči naltrekson v odmerku 380 mg zmanjšal pogostnost dnevov pivskih ekscesov za 25 % (p = 0,03), v odmerku 190 mg pa za 17 % (p = 0,07). Tako spolkot predterapevtska abstinenca sta pri medicirani skupini pomembno vplivala na izid zdravljenja. Večji terapevtski učinki so bili pri moških in pri posameznikih, ki so v uvajalnem obdobju abstinirali. V skupini 380 mg je zdravljenje predčasno prekinilo 14,1 % udeležencev, v skupini 190 mg 6,7 % terv skupini placeba 6,7 % udeležencev. (Izvleček skrajšan na 2000 znakov)
    Vir: JAMA : the journal of the American Medical Association. - ISSN 1318-1092 (Letn. 13, št. 4, avg. 2005, str. 161-168)
    Vrsta gradiva - članek, sestavni del
    Leto - 2005
    Jezik - slovenski
    COBISS.SI-ID - 20364249