ALL libraries (COBIB.SI union bibliographic/catalogue database)
  • Dialoške razsežnosti medosebnega komuniciranja v socialnem kontekstu
    Kuhar, Metka, 1978-
    Članek koncipira medosebno komuniciranje kot kooperativni dialog, pri čemer gre za razliko od konfliktnih in instrumentalnih koncepcij komuniciranja za naslednje maksime: aktivna, enakovredna ... udeleženost oz. sodelovanje vseh sporočevalcev, vzajemna spoštljivost in odgovornost do drugega, odkrito in iskreno komuniciranje, odprtost za spremembe lastnih pogledov, soustvarjanje pomenov. Dialog ni zgolj način medosebnega komuniciranja, prvenstveno gre za notranjo naravnanost oz. epistemološko pozicijo, za katero se je treba zavestno odločiti in jo razvijati. Namesto tekmovalnosti, konformnosti, neiskrenosti, (prikritega ali odkritega) antagonizma, nezaupanja dialog prinaša kooperativnost, solidarnost, zaupanje, vzajemno odgovornost, skrb. Kot tak je dialog normativni ideal, ki pa se v praksi relativno redko udejanja. V članku raziščemo dejavnike v socialnem kontekstu, ki ovirajo njegovo udejanjanje. To so po eni strani predvsem institucionalno dodeljene oz. pridobljene pozicije, ki pogosto implicirajo nesimetrije v razporeditvi komunikacijskih možnosti (oz. večinski aktualni institucionalni okviri in načini delovanja znotraj njih), po drugi strani pa omenimo osebne (psihološke) dejavnike, ki ovirajo dialoško naravnanost.
    Source: Teorija in praksa : revija za družbena vprašanja. - ISSN 0040-3598 (Letn. 52, št. 6, nov.-dec. 2015, str. 1212-1230, 1249)
    Type of material - article, component part
    Publish date - 2015
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 33787485

source: Teorija in praksa : revija za družbena vprašanja. - ISSN 0040-3598 (Letn. 52, št. 6, nov.-dec. 2015, str. 1212-1230, 1249)
loading ...
loading ...
loading ...