Faculty of Arts, Lj. - all departments (FFLJ)
OHK FF oddelčne knjižnice bodo imele v času poletnih mesecev nekoliko prilagojene urnike. Poletne urnike si lahko ogledate:
Poletni urniki
  • Kultura v sporazumevanju - presežek ali "nujni pogoj"? = Culture in communication - a surplus or a "necessary condition"? [Elektronski vir]
    Vogel, Jerica
    Kljub dvema reformama pouka slovenščine kot prvega/maternega jezika, ki sta v središče pozornosti postavili razvijanje sporazumevalne zmožnosti, slovenski učenci pri mednarodnih raziskavah pismenosti ... dosegajo podpovprečne rezultate, še posebej na višjih ravneh, kjer se od njih pričakuje tudi kritičnost. Ker kritično sporazumevanje od učenca med drugim zahteva upoštevanje širšega, kulturnega konteksta, zmožnost vživljanja v različne perspektive, zavest o čustveni dimenziji sporazumevanja, preseganje predsodkov, ustaljenih stališč in mnenj ter etično odgovornost, nas je zanimalo, ali na manjši uspeh slovenskih dijakov vpliva tudi drugačno razumevanje identitetne vloge jezika in njenega pomena za uspešno komuniciranje. Na podlagi ugotovitev o tem, kaj slovenski učenci zmorejo in česa ne, tako v prvem delu razprave kritično zavest o identitetni vlogi jezika (kulturno zavest) opredeljujemo kot bistveno sestavino kritične sporazumevalne zmožnosti. V drugem delu pa na podlagi primerjalne analize štirih učnih načrtov ugotavljamo, da se smernice za razvijanje kulturne zavesti v učnem načrtu za slovenščino od učnih načrtov za pouk prvega jezika v "uspešnih" državah bistveno razlikujejo po omejevanju jezikovne kulturne zavesti na kolektivno nacionalno raven, po nepovezanosti razvijanja kulturne zavesti in sporazumevalne zmožnosti ter po ravni kulturne zavesti, ki se od učencev pričakuje.
    Type of material - conference contribution ; adult, serious
    Publish date - 2015
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 59828834