Maribor Public Library - all departments (SIKMB)
Prosimo vas, da pred rezervacijo gradiva izberete ustrezen način obveščanja o prispelem gradivu. V nasprotnem primeru ste sami dolžni spremljati vaše stanje izposoje, knjižnica pa vas o prispelem gradivu posebej ne obvešča. Pri prevzemu gradiva upoštevajte odpiralni čas naših enot. Prosimo, da pri rezervacijah prostega neknjižnega gradiva (CD, DVD...) upoštevate omejitev 5 izvodov oz. 2 izvoda pri igračah. Zadnje 3 številke časopisov in časnikov v čitalnici in zadnje številke v drugih enotah lahko prebirate v prostorih knjižnice. Rezervacije gradiva z lokacijo 19 Izposoja na domu niso možne. V primeru, če rezervacije pravočasno ne prekličete ali gradiva ne prevzamete v 3 delovnih dneh enote, za neprevzeto gradivo zaračunamo po veljavnem ceniku. E-obveščanje ni popolnoma zanesljiv način prenašanja obvestil, zato ste vaše obveznosti dolžni poravnati tudi primeru, če obvestila o nekem dogodku niste prejeli. COBISS+ SPLETNA PLAČILA-prosimo, da pred poravnavo terjatev vrnete gradivo, saj se ob tem evidentira še pripadajoča zamudnina.

POLETNI URNIK 24.6.-31.8.
AKTUALNE INFORMACIJE O ODPIRALNIH ČASIH knjiznica-mb.si
  • "Bajta ni drugega kakor kotišče otrok, nezadovoljnosti in nesreče" : žensko nasilje v štajerskih kočarskih družinah med svetovnima vojnama
    Ratej, Mateja, 1974-
    Da lahko prihodnje generacije zaslutimo obrise nevidnih in že zaživa popolnoma zavrženih življenj dekel, bajtaric, kajžaric, kočaric, gostačk ali viničark, je moral njihova pota prečiti zločin, ki je ... policijske preiskovalce in pravosodne organe nagnal k raziskovanju zanikrnih in zapuščenih podrobnosti njihovega vsakdana. Medtem pa lahko le redko naletimo na popise življenj tisočih drugih žensk s socialnega roba medvojne slovenske družbe, ki svoje anonimnosti niso nikoli okrnile z ekscesnim vedenjem ali dogodkom. Življenjska pot kmečke delavke med svetovnima vojnama se je kajpak lahko in se mnogokrat tudi je zaključila brez kriminalne kartoteke, avtorica pa v članku, kjer analizira problem velike socialne razslojenosti kot poglavitni družbeni antagonizem v času med svetovnima vojnama, ugotavlja, da socialna determiniranost v desetletjih po prvi svetovni vojni niti najbolj nadarjenim članicam kmečkega proletariata ni pustila napredovati višje kot do statusa delavke, kuharice, perice ali služkinje, zato so nekatere dvig svojega socialnega položaja skušale doseči z zločinom.
    Type of material - article, component part ; adult, serious
    Publish date - 2023
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 181889283

    Link(s):

    Digitalna knjižnica Slovenije - dLib.si

    Dostop z namenskih računalnikov v prostorih NUK