TEOF, Theological Library Maribor (STK)
Spoštovani uporabniki Knjižnice UL TEOF.

Bazi Knjižnice Ljubljana (TEOFLJ) in Teološke knjižnice Maribor (STK) se bosta v septembru 2024 združili v eno bazo TEOF (v COBISS+).

Zato bo knjižnica med 12. in 17. septembrom 2024 fizično zaprta. Z 12. septembrom 2024 bosta prenehali delovati bazi TEOFLJ in STK ter se tako združili v skupno bazo TEOF.

Za uporabnike baze STK se bodo podatki prenesli v bazo TEOF, zato bo potrebno na začetku malce več pozornosti in dodatnih nastavitev v uporabniških profilih. Obvestila o dostopu se bodo pojavila v obliki e-sporočil, dodatna pomoč bo na voljo preko telefonov ali e-naslovu: knjižnica@teof.uni-lj.si oz. knjižnica-MB@teof.uni-lj.si.

Hvala za razumevanje.
Knjižnica UL TEOF
  • Doživljanje sramu v terapevtskem odnosu z vidika terapevta : magistrsko delo
    Cajnko, Ada, [1990-]
    Sram je čustvo, ki povzroči prekinitev stika, dolgotrajen in neozaveščen pa ovira medosebne odnose. V kontekstu terapevtskega odnosa je sram zaradi skrite narave čustva težko prepoznati, delo z njim ... pa zaradi tega za terapevta predstavlja izziv. Poseben izziv v terapevtskem odnosu lahko predstavlja neozaveščeni terapevtov sram, ki se lahko izraža tudi v kontratransferju, zato sta terapevtova predelava lastnega sramu in stik s tem čustvom ključnega pomena za terapevtovo delo s sramom v terapevtskem odnosu ter za kakovost odnosa. Osrednji namen magistrskega dela je bil pridobiti vpogled v doživljanje sramu v terapevtskem odnosu z vidika terapevta in v značilnosti dela z njim glede na terapevtovo doživljanje. Avtorica je odgovor na osrednje raziskovalno vprašanje »Kako terapevti doživljajo sram v terapevtskem odnosu?« iskala s pomočjo poglobljenih polstrukturiranih intervjujev v okviru fenomenološke metode. V intervjujih je sodelovalo sedem udeleženk, ki sedem let oziroma manj opravljajo (tudi) individualno psihoterapijo po integrativnih pristopih. Rezultati analize so pokazali, da je terapevtsko delo s sramom zahtevno in pogosto neprijetno. Skladno z ugotovitvami iz znanstvene literature se je izkazalo, da klienti sram pogosto zakrivajo z drugimi čustvi, se ga niti ne zavedajo oziroma pride na dan sčasoma v kontekstu drugih zgodb in čustev. V kontekstu skritosti sramu je analiza ob tem razkrila previdnost in zadržanost udeleženk pri naslavljanju (kontratransfernega) sramu v terapevtskem odnosu, tudi ko ga zaznajo. Odprto ostaja vprašanje, koliko sramu v terapevtskem odnosu ostaja neprepoznanega in s tem nedostopnega raziskovanju. Doživljanje sramu v terapevtskem odnosu s terapevtove perspektive bi bilo priporočljivo raziskati tudi na vzorcu udeležencev – terapevtov z daljšim delovnim stažem, ki imajo verjetno več izkušenj z delom s čustvom, s kontratransferjem in dinamiko terapevtskega odnosa na splošno. Magistrsko delo zapolnjuje raziskovalno vrzel na v Sloveniji neraziskanem področju. S podajanjem globokega uvida v živeto izkušnjo udeleženk prispeva h klinični terapevtski praksi in lahko služi v izobraževalne namene v procesu priprave terapevtov tudi na delo s sramom kot enim od najbolj skritih, v strokovnem diskurzu do nedavnega pogosto prezrtih čustev.
    Type of material - master's thesis ; adult, serious
    Publication and manufacture - Ljubljana ; Maribor : [A. Cajnko], 2023
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 165856771

Call number – location, accession no. ... Copy status Reservation
S 7 Mg/23 0000000006 S 7 Mg/23 6 available - reading room
loading ...
loading ...
loading ...