Theological Faculty, Lj. (TEOFLJ)
Spoštovani uporabniki Knjižnice UL TEOF.

Bazi Knjižnice Ljubljana (TEOFLJ) in Teološke knjižnice Maribor (STK) se bosta v septembru 2024 združili v eno bazo TEOF (v COBISS+).

Zato bo knjižnica med 12. in 17. septembrom 2024 fizično zaprta. Z 12. septembrom 2024 bosta prenehali delovati bazi TEOFLJ in STK ter se tako združili v skupno bazo TEOF.

Za uporabnike baze STK se bodo podatki prenesli v bazo TEOF, zato bo potrebno na začetku malce več pozornosti in dodatnih nastavitev v uporabniških profilih. Obvestila o dostopu se bodo pojavila v obliki e-sporočil, dodatna pomoč bo na voljo preko telefonov ali e-naslovu: knjižnica@teof.uni-lj.si oz. knjižnica-MB@teof.uni-lj.si.

Hvala za razumevanje.
Knjižnica UL TEOF
  • Hčerino doživljanje materinstva v luči odnosa z mamo : magistrsko delo
    Stradovnik, Mojca
    Materinstvo je pomembna prelomnica, ki povzroči spremembe na številnih področjih hčerinega življenja. Je ranljivo obdobje, v katerem se izrazito odkrivajo tako pozitivni kot negativni vidiki ... hčerinega odnosa z materjo. Skozi lastno materinsko vlogo se namreč hči lahko čuti najbolj povezana ali oddaljena od svoje matere. V magistrskem delu smo proučili povezanost med hčerinim doživljanjem materine starševske vloge v času odraščanja, kakovostjo odnosa z njo v odraslosti in hčerinim vrednotenjem lastnega materinstva. S pomočjo treh merskih instrumentov (Vprašalnik vezi s starši – angl. The Parental Bonding Inventory, Vprašalnik odnosa med materjo in odraslo hčerjo – angl. The Mother-Adult Daughter Questionnaire in Lestvica občutka za starševsko kompetentnost – angl. The Parenting Sense of Competence Scale) smo na vzorcu 774 udeleženk s kvantitativno metodo raziskovanja proučili povezanost med tremi ključnimi spremenljivkami in posameznimi dimenzijami merskih instrumentov. Vzorec je bil sestavljen iz žensk, ki so matere in imajo izkušnjo odnosa s svojo materjo tako v obdobju odraščanja kot tudi v odraslosti. Ugotovili smo, da večja kot je kakovost odnosa med materjo in njeno odraslo hčerjo, višje hči vrednoti svoje lastno materinstvo. Hkrati bolj optimalno kot je hči kot otrok doživela materino starševsko vlogo, večja je kakovost njunega odnosa v odraslosti. Sobivanje z materjo v odraslosti se je izkazalo kot pomemben dejavnik, ki pozitivno prispeva k zaupanju v materino hierarhijo v odraslosti in soodvisnosti z njo. Izkazalo pa se je, da se glede na zakonski stan hčere ne razlikujejo v vrednotenju svoje lastne starševske kompetentnosti. Zanimala nas je tudi povezava med doživljanjem materine starševske vloge v obdobju otroštva in povezanost z njo v odraslosti. Izkazalo se je, da bolj kot je bila mati skrbna in zaščitniška do svoje hčere, močnejša je njuna vez v odraslosti, torej bolj sta povezani. Ugotovitve lahko imajo pozitiven doprinos k razumevanju kompleksnosti odnosa med materjo in hčerjo in potrjujejo, kako pomembna je vloga matere v življenju njene hčere. Predvsem ko hči sama postane mati, njen odnos z materjo lahko dobi povsem novo razsežnost oziroma drugačen pomen.
    Type of material - master's thesis ; adult, serious
    Publication and manufacture - Ljubljana ; Maribor : [M. Stradovnik], 2022
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 112500483

Call number – location, accession no. ... Copy status Reservation
K1 M 0000002022/0000000010 K1 M 2022/10 available - reading room
loading ...
loading ...
loading ...