Theological Faculty, Lj. (TEOFLJ)
Spoštovani uporabniki Knjižnice UL TEOF.

Bazi Knjižnice Ljubljana (TEOFLJ) in Teološke knjižnice Maribor (STK) se bosta v juliju 2024 združili v eno bazo TEOF (v COBISS+). Zato bi vas prosili, da vrnete čim več
izposojenega gradiva, ki ga imate doma; in sicer do 30. junija 2024.

O vseh nadaljnjih postopkih združevanja in vpliv na uporabniški profil članov knjižnice vas bomo obveščali preko COBISS+, po e-sporočilih, spletni strani fakultete UL TEOF in pri izposojevalnih pultih.

Hvala za razumevanje.
Knjižnica UL TEOF
  • Žalost, jeza in strah pri starših otrok s kronično boleznijo : magistrsko delo
    Bajuk, Petra, 1984-
    Avtorica je v magistrskem delu raziskovala, v povezavi s čim starši otrok s kronično boleznijo doživljajo občutje žalosti, jeze in strahu. V teoretičnem delu opredeli pojem kronična bolezen, otrokovo ... bolezen opredeli kot travmatični dogodek ter spregovori o odzivih staršev. V nadaljevanju je opredelila pojem družina, orisala dinamiko odnosov, predstavila čustveno doživljanje staršev otrok s kronično boleznijo ter navedla relacijsko družinsko terapijo kot obliko psihosocialne pomoči družinam. V empiričnem delu je predstavljena raziskava, v kateri je sodelovalo 12 intervjuvancev, en oče in 11 mater. Udeleženci so bili stari od 31 do 43 let. Avtorica je uporabila vnaprej pripravljen polstrukturiran intervju, ki je zajemal sledeča področja: izkušnja diagnostičnega procesa, starševstvo, partnerski in družinski odnosi, odnosi z zdravstveno stroko, podpora staršem, negotova prihodnost, poslabšanje bolezni in oskrba otroka. Rezultati so pokazali, da starši otrok s kronično boleznijo, žalost, jezo in strah doživljajo v povezavi z diagnostičnim postopkom, načinom spoprijemanja z boleznijo, z negotovo prihodnostjo, v odnosih s člani družine, v odnosih z zdravstvenim osebjem ter ob spoprijemanju z raznimi ovirami, življenjskimi izzivi ter prejemanju pomoči. Izkazalo se je, da je žalost najpogosteje prisotno občutje, čemur sledi občutje strahu in šele nato občutje jeze. Otrokova kronična bolezen vpliva na otroka ter celoten družinski sistem, znotraj katerega pride do reorganizacije vlog in sprememb. Starši in celotna družina se morajo sprijazniti z boleznijo ter odkriti in razviti ustrezne strategije spoprijemanja z otrokovo boleznijo, kar je dolgotrajen proces, ki zahteva mnoge prilagoditve in odrekanja na različnih področjih. Otrokova kronična bolezen lahko na družino vpliva negativno ali pozitivno in pri starših poleg žalosti, jeze in strahu, prebuja paleto najrazličnejših različno intenzivnih občutij, ki posledično vplivajo na nadaljnje spoprijemanje z boleznijo.
    Type of material - master's thesis ; adult, serious
    Publication and manufacture - Ljubljana : [P. Martić], 2021
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 74458627

Call number – location, accession no. ... Copy status Reservation
K1 M 0000002021/0000000033 K1 M 2021/33 available - reading room
loading ...
loading ...
loading ...