DIKUL - logo
TEOF, Theological Library Maribor (STK)
Spoštovani uporabniki Knjižnice UL TEOF.

Bazi Knjižnice Ljubljana (TEOFLJ) in Teološke knjižnice Maribor (STK) se bosta v juliju 2024 združili v eno bazo TEOF (v COBISS+). Zato bi vas prosili, da vrnete čim več
izposojenega gradiva, ki ga imate doma; in sicer do 30. junija 2024.

O vseh nadaljnjih postopkih združevanja in vpliv na uporabniški profil članov knjižnice vas bomo obveščali preko COBISS+, po e-sporočilih, spletni strani fakultete UL TEOF in pri izposojevalnih pultih.

Hvala za razumevanje.
Knjižnica UL TEOF
  • Doživljanje nadomestne travme in stresa pri delu s travmiranimi na področju delovne terapije : magistrsko delo
    Podgrajšek, Nika
    Nadomestna travma se nanaša na negativne spremembe, ki se pojavijo pri zdravstvenih delavcih ter korenito pretresejo njihova prepričanja glede sebe, drugih in pogleda na svet. Sekundarni travmatični ... stres in nadomestna travma se pri zdravstvenih delavcih pojavita ob ponavljajoči se izpostavljenosti njihovim uporabnikom s travmatično izkušnjo. Eden od teh poklicev je tudi delovna terapija kot ena izmed najbolj stresnih poklicev v zdravstvu. Obravnava izgorelosti in stresa je dobro raziskana med številnimi zdravstvenimi poklici, medtem ko polje delovne terapije ostaja odprto in nujno potrebno za proučevanje. V okviru magistrskega dela smo raziskovali doživljanje nadomestne travme in stresa pri delu s travmiranimi na področju delovne terapije. Raziskava temelji na fenomenološkem pristopu, saj smo proučevali osebna doživljanja delovnih terapevtov, izvedli smo šest polstrukturiranih intervjujev. Rezultati so pokazali korenite posledice dela s travmiranimi. Delovni terapevti opažajo spremembe v čustvovanju, telesnih simptomih, doživljanju sebe, sveta in drugih, izpostavljenost posredni travmi pušča svoj pečat na zdravstvenemu delavcu. Udeleženci opredeljujejo tako pozitivne kot negativne vidike. Soočajo se s povečanim stresom, razdražljivostjo, zmanjšano koncentracijo, občutkom izgube nadzora, izčrpajočim sočutjem in pretiranim poistovetenjem, hkrati pa pridobivajo na modrosti, čutijo hvaležnost, zavedajo se lastne sreče in poglabljajo medosebne odnose. Ugotovitve prikazujejo delovna dobo, izkušnje in starševstvo kot dejavnike vpliva na oblikovanje posameznikovega odziva na travmatični material . Kot strategije spopadanja se izražajo razbremenili pogovor in diskusije s sodelavci in svojci, skrb zase ter supervizija. Verbalizacija težkih čutenj in čas zase so temeljni za regeneracijo psihofizičnega stanja delovnega terapevta pri delu s travmiranimi. Kljub zaznanim koristim je supervizija še vedno nedostopna na mnogih področjih delovne terapije. Udeleženci razlog pripisujejo pomanjkanju časa, kadra ter nepoznavanje pomena supervizije.
    Type of material - master's thesis
    Publication and manufacture - Ljubljana ; Maribor : [N. Podgrajšek], 2024
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 191111171

Call number – location, accession no. ... Copy status Reservation
S 7 Mg/24 0000000004 S 7 Mg/24 4 available - reading room
loading ...
loading ...
loading ...