DIKUL - logo
Theological Faculty, Lj. (TEOFLJ)
Spoštovani uporabniki Knjižnice UL TEOF.

Bazi Knjižnice Ljubljana (TEOFLJ) in Teološke knjižnice Maribor (STK) se bosta v septembru 2024 združili v eno bazo TEOF (v COBISS+).

Zato bo knjižnica med 12. in 17. septembrom 2024 fizično zaprta. Z 12. septembrom 2024 bosta prenehali delovati bazi TEOFLJ in STK ter se tako združili v skupno bazo TEOF.

Za uporabnike baze STK se bodo podatki prenesli v bazo TEOF, zato bo potrebno na začetku malce več pozornosti in dodatnih nastavitev v uporabniških profilih. Obvestila o dostopu se bodo pojavila v obliki e-sporočil, dodatna pomoč bo na voljo preko telefonov ali e-naslovu: knjižnica@teof.uni-lj.si oz. knjižnica-MB@teof.uni-lj.si.

Hvala za razumevanje.
Knjižnica UL TEOF
  • Sedanje življenje spolno zlorabljenih žensk med vojno v Bosni in Hercegovini in njihove strategije preživetja : magistrsko delo
    Salmič Zajec, Inge
    Najbolj kruta značilnost vojne so vojna posilstva in spolne zlorabe. Po ocenah je bilo od 20.000 do 50.000 žensk in deklet iz Bosne in Hercegovine posiljenih med vojno. Razna poročila so ugotovila, ... da je prišlo do posilstva na vseh straneh konflikta, daleč največ žrtev je bilo muslimanskih žensk. Veliko žensk o zlorabah še vedno molči, saj to za sabo prinaša veliko stigmo in občutek krivde. Raziskave so pokazale, da sta tako vojna kot spolno nasilje najbolj uničujoča stresorja in vodita v največjo prevalenco posttravmatske stresne motnje. Preživeli spolnih zlorab in posilstev se ne soočajo samo s travmo zlorabe, temveč tudi z drugimi travmatičnimi dogodki in izkušnjami, ki so jih preživeli med vojno; smrt bližnjih, velik strah, izguba doma, izgon. Lahko bi rekli, da je njihova travma večslojna. Kopičenje vseh teh travmatičnih izkušenj, vključno s spolnim nasiljem in posilstvom, vodi še v bolj izrazite simptome PTSM. Osrednjo tematiko magistrskega dela predstavlja osvetlitev doživljanja lastnega življenja posiljenih žensk med vojno na območju BiH. S pomočjo fenomenološko-psihološke metode smo v pol-strukturiranih intervjujih pridobili vpogled v doživljanje žensk in njihovih strategij preživetja v letih po spolni zlorabi. V raziskavi z glavnim raziskovalnim vprašanjem "Kakšno je sedaj vaše življenje in kaj so vaše strategije preživetja?" je sodelovalo sedem udeleženk. Analiza rezultatov je pokazala, da spolna zloraba med vojno pri nobeni od udeleženk ni predelana in da vse trpijo za posttravmatsko stresno motnjo. Temu botrujejo psihološke in fizične posledice posilstva, stigma, težave v intimno-partnerskih odnosih in finančna stiska. Veliko opolnomočenje za udeleženke naše raziskave je nevladna organizacija Snaga žene, ki jim pomaga na vseh področjih življenja.
    Type of material - master's thesis ; adult, serious
    Publication and manufacture - Ljubljana : [I. Salmič Zajec], 2021
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 74464003

Call number – location, accession no. ... Copy status Reservation
K1 M 0000002021/0000000034 K1 M 2021/34 available - reading room
loading ...
loading ...
loading ...