DIKUL - logo
VSE knjižnice (vzajemna bibliografsko-kataložna baza podatkov COBIB.SI)
  • Kratkoročni učinki fizioter... (naslovnica)
    Kratkoročni učinki fizioterapevtske rehabilitacije na ravnotežje, koordinacijo, vzdržljivost, mišično moč in kognitivne sposobnosti starostnikov po preboleli bolezni COVID-19 : magistrsko delo študijskega programa druge bolonjske stopnje Fizioterapija
    Lobnik, Matjaž, mag. zdr. ved, dipl. fiziot.
    Teoretična izhodišča: Problematika obolevnosti in rehabilitacije pri ranljivi skupini starostnikov je še dokaj neraziskano področje. Že v zgodnji fazi prebolelosti je izjemno pomembna ... fizioterapevtska obravnava, ki prispeva k boljšemu izidu zdravljenja in rehabilitaciji. Cilji: Cilj magistrskega dela je bilo preveriti stanje preiskovancev po prebolelosti in kako rehabilitacijski program vpliva na funkcionalne sposobnosti starostnikov po šestih tednih. Udeleženci: Vključenih je bilo 18 stanovalcev, starih od 80 do 96 let, iz DSO Pod Gorco in DSO Danice Vogrinec Maribor, DE Tabor. Od tega je bilo 13 oseb ženskega in 5 oseb moškega spola. Vsi so preboleli bolezen COVID-19 in so zdravi, brez pridruženih bolezni. Metoda zbiranja podatkov: V empiričnem delu je bila izvedena študija primera, kjer je bila uporabljena integracija kvalitativne in kvantitativne metodologije (Mixed methodes). V kvantitativnem delu so bili uporabljeni naslednji merski instrumenti: vstani in pojdi test, 30-sekundni test vstajanja, bioimpedančne meritve, TMT-test kognicije, meritve na ravnotežnostni plošči, obseg meč in TMG. Meritve so bile izvedene pred in po opravljeni 6-tedenski rehabilitaciji. Rezultati: Ugotovljeno je bilo, da rehabilitacijski program ni statistično značilno vplival na izboljšanje motoričnih, respiratornih in kognitivnih značilnosti starostnikov. Pri funkcionalnih testih vstani in pojdi, 30-sekundni test vstajanja, TMT-vzorcu A in TMG je sicer prišlo do neznatnega, a nesignifikantnega izboljšanja. Zaključek: Na podlagi analize rezultatov ugotavljamo, da po opravljenem 6-tedenskem rehabilitacijskem programu ni statistično značilnih sprememb. Rehabilitacijski program je najverjetneje trajal prekratek čas oz. so bili starostniki po dolgotrajni bolezni COVID-19 zelo prizadeti, da bi v šestih tednih prišlo do bistvenih razlik v rezultatih funkcijskih testov na obravnavanih področjih.
    Vrsta gradiva - magistrsko delo ; neleposlovje za odrasle
    Založništvo in izdelava - Maribor : [M. Lobnik], 2021
    Jezik - slovenski
    COBISS.SI-ID - 172352771

Digitalne vsebine: dCOBISS


pdf


Nobena knjižnica v sistemu COBISS.SI nima izvoda tega gradiva (gre za elektronski vir ali pa poleg tiskane verzije obstaja tudi elektronska).
loading ...
loading ...
loading ...