DIKUL - logo
Ekonomsko-poslovna fakulteta, Maribor (EPF)
POSLOVALNI ČAS/ IZPOSOJA NA DOM: Ponedeljek, Sreda, Petek 8.30 - 14.00. Torek, Četrtek 8.30 - 17.00. ČITALNICA: Ponedeljek, Torek, Sreda, Četrtek 8.30 - 17.00, Petek 8.30 - 14.00. Poletni poslovalni čas (julij-avgust) / Knjižnica in čitalnica: torek in četrtek 9.00 - 14.00.
  • Prices and wages in Slovenia and FR Yugoslavia
    Žižmond, Egon
    Namen raziskave je bila mednarodna primerjava slovenskih maloprodajnih cen. Raziskava je imela tri glavne cilje. Prvi cilj raziskave je bil izračunati, kolikšna je raven cen v Sloveniji v primerjavi ... z ZR Jugoslavijo. Nacionalna raven cen je običajno odvisna od stopnje razvitosti. Ker je Slovenija bolj razvita kot ZR Jugoslavija (leta 1995 je bil BDP na prebivalca v Sloveniji 9325 USD, v ZR Jugoslaviji pa 1510 USD), je njena raven cen višja kot v ZR Jugoslaviji. Leta 1996 je bila raven cen v Sloveniji za 73% višja kot v ZR Jugoslaviji. Drugi cilj raziskave je bil ugotoviti, kakšna so razmerja med cenami dobrin. Najočitnejša je razlika med dvema glavnima blagovnima skupinama: blagom in storitvami. Ugotavljamo, da je bilo blago oktobra 1996 v Sloveniji za 39% dražje kot v ZR Jugoslaviji. Dobrine tradeable sektorja imajo torej ZR Jugosalviji relativno majhen vpliv na nacionalno raven notranjih cen predvsem zaradi relativno zaprtega gospodarstva, nizkega bruto domačega proizvoda na prebivalca in posledično nizke kupne moči. Po drugi starni so bile storitve oktobra 1996 v Sloveniji kar za 148% dražje kot v ZR Jugoslaviji. Cene storitev so odvisne od ravni plač tako zaradi stroškov (plače predstavljajo najpomembnejšo stroškovno postavko pri večini cen storitev) kot tudi zaradi kupne moči (pomemben del storitev se realizira lokalnemu prebivalstvu). S tem pojasnjujemo nižjo raven cen storitev v ZR Jugoslaviji. Tretji cilj raziskave pa je bil oceniti relativno kupno moč povprečne slovenske neto plače (to je razmerje notranjih kupnih moči povprečnih plač v Sloveniji oz. v ZR Jugoslaviji). Temeljna ugotovitev je, da je bila leta 1996 kupna moč povprečne slovenske neto plače v Sloveniji za okoli 180% večja od kupne moči povprečne jugoslovanske plače v ZR Jugoslaviji.
    Vrsta gradiva - raziskovalno poročilo
    Založništvo in izdelava - Maribor : [School of business and economics, Institute for economic diagnosis and prognosis], 1997
    Jezik - angleški
    COBISS.SI-ID - 3684636

Rezervirajte gradivo na želenem mestu prevzema.

Mesto prevzema Status gradiva Rezervacija
Ekonomsko-poslovna fakulteta, Maribor
prosto - na dom, čas izposoje: 30 dni
Signatura – lokacija, inventarna št. ... Status izvoda
 338.5 ŽIŽMOND E. Prices,ZRJ 97  338.5 ŽIŽMOND E. Prices,ZRJ 97 prosto - na dom, čas izposoje: 30 dni
loading ...
loading ...
loading ...