UNI-MB - logo
UMNIK - logo
 
Theological Faculty, Lj. (TEOFLJ)
Spoštovani uporabniki Knjižnice UL TEOF.

Bazi Knjižnice Ljubljana (TEOFLJ) in Teološke knjižnice Maribor (STK) se bosta v juliju 2024 združili v eno bazo TEOF (v COBISS+). Zato bi vas prosili, da vrnete čim več
izposojenega gradiva, ki ga imate doma; in sicer do 30. junija 2024.

O vseh nadaljnjih postopkih združevanja in vpliv na uporabniški profil članov knjižnice vas bomo obveščali preko COBISS+, po e-sporočilih, spletni strani fakultete UL TEOF in pri izposojevalnih pultih.

Hvala za razumevanje.
Knjižnica UL TEOF
  • Razumevanje sekularne dobe pri Charlesu Taylorju kot napetost med imanenco in transcendenco : doktorska disertacija
    Muršič Klenar, Matjaž
    Disertacija Razumevanje sekularne dobe pri Charlesu Taylorju kot napetost med imanenco in transcendenco obravnava razumevanje sekularizacije, kot ga v svoji misli poda kanadski filozof Charles ... Taylor. Osredotočamo se predvsem na napetost, ki v sekularni dobi nastane med zgolj imanentnim razumevanjem resničnosti, dobrega in smisla ter različnimi vzgibi, ki jih človek doživlja v svojem življenju in mu kažejo na presežnost – transcendenco. Ob analizi splošnih teorij sekularizacije podamo Taylorjev izvirni pogled na sekularno dobo, ki se posebej osredotoča na spremenjene pogoje verovanja. Začetke teh sprememb Taylor postavi v čas reforme, ko se po njegovem odstranijo braniki pred nevero: odčaranje sveta, premik od skupnosti k posamezniku, umik antistrukture, premik od predstave časa kot kairos v predstavo kot kronos, ter premik iz pogleda, ki razume stvarstvo kot kozmos v pogled, ki ga razume kot vesolje, torej tehnično. To ima za posledico vzpostavitev modernega moralnega reda in ekskluzivnega humanizma, ki svet zapreta v imanentni okvir. Ta je na videz zaprt za transcendenco. Taylor pokaže, da sekularna doba ni zaprta za transcendenco, ampak se zaradi spremenjenih pogojev vere odprejo tudi nove možnosti religijskih in svetovnonazorskih pogledov, ki so po njegovem v sekularni dobi enakopravni. Posledica pluralnosti v sekularni dobi je, da je posameznikovo stališč, naj bo utemeljeno na presežnem ali sekularnem, nenehno izzvano. To vodi človeka na pot iskanja, v katerem se odpirajo nove poti, oziroma nove oblike, ki vodijo do presežnega. Novi prostor presežnega se odpira v izkustvu čudenja in lepote, ter znotraj obrednosti in skupnosti. Občutje, ki ga vzbudi napetost prek naštetih vzgibov, ki jih doživlja, se na najbolj celostni način uresniči prav znotraj skupnosti, kjer človek doživlja presežno prek skupnega dobrega, socialnega vidika medsebojne odgovornosti in dialoga. Ob aplikaciji Taylorjeve teorije sekularizacije na konkretno družbo in izzive Cerkve pokažemo, da je pri novih oblikah duhovnih iskanj (preseganje zgolj imanentnega), vidik občestvenosti, socialne razsežnosti in dialoga tisti, ki se dopolnjuje v poudarkih papeža Frančiška, ko govori o pomenu vesoljnega bratstva.
    Type of material - dissertation ; adult, serious
    Publication and manufacture - Ljubljana : [M. Muršič Klenar], 2022
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 143133699

Call number – location, accession no. ... Copy status Reservation
K1 G 0000000268 K1 G 268 available - reading room
loading ...
loading ...
loading ...