UNI-MB - logo
UMNIK - logo
 
Teološka fakulteta, Ljubljana (TEOFLJ)
Spoštovani uporabniki Knjižnice UL TEOF.

Bazi Knjižnice Ljubljana (TEOFLJ) in Teološke knjižnice Maribor (STK) se bosta v juliju 2024 združili v eno bazo TEOF (v COBISS+). Zato bi vas prosili, da vrnete čim več
izposojenega gradiva, ki ga imate doma; in sicer do 30. junija 2024.

O vseh nadaljnjih postopkih združevanja in vpliv na uporabniški profil članov knjižnice vas bomo obveščali preko COBISS+, po e-sporočilih, spletni strani fakultete UL TEOF in pri izposojevalnih pultih.

Hvala za razumevanje.
Knjižnica UL TEOF
  • Religijski nauk sodobnega vahabizma : magistrsko delo
    Maček, Katja, 1992-
    V magistrskem delu smo se ukvarjali z religijskim naukom vahabizma. Najprej smo predstavili zgodovinski pregled islama in pravnih šol. Nato smo se lotili natančne analize pravne šole Hanbali, ki je ... imela velik vpliv na kasnejši razvoj religijskega nauka vahabizma. Da bi razumeli nauk, smo se lotili raziskovanja idejnega in aplikativnega začetnika vahabizma Ibn Tajmija in njegovega naslednika Ibn Abdula Al Vahabija. Oba sta sledila Koranu in suni, poudarjala sta posnemanje prvih treh generacij muslimanov, in sicer generacijo al-salafi al salih. Ta besedna zveza nas je pozneje vodila do pojma salafizma. Ibn Abdul Al Vahabi je v svojem nauku poudarjal tevhid, t. i. islamski monoteizem, pri čemer je izpostavljal Allahovo oblast, čaščenje njega edinega, njegovih imen in lastnosti. Ti trije koncepti so osnova za njegovo religiozno misel kot tudi za islam. Kasneje se je v islamski monoteizem uvedla inovacija, tj. Allahova suverenost, ki je del religijske misli salafitov. Do reformiranja in poziva v skupnosti je prišlo zaradi religioznih konceptov, ki jih je Abdul Ibn Al Vahabi zavračal, to so inovacija, nevera, čaščenje svetnikov in pokopališč ter džahilija. Te smo natančneje razloži, in sicer kaj pomenijo in kakšen pomen imajo za kasnejši razvoj vahabizma. Sledila je razlaga džihada, predvsem iz vidika osebnega boja in kasneje tudi v razvoju salafizma kot ofenzivnega boja. Razložili smo razlike v religijskem nauka islama in vahabizma o verski praksi, veri, Allahu, Koranu, šeriatu. V zaključku smo ugotovili, da je religijski nauk vahabizma reformirana različica islama, salafizem pa nadgradnja vahabistične doktrine. Obe gibanji sta nastali predvsem zaradi želje po obnovi islamskega nauka in oživitve verske prakse v islamu. V Sloveniji deluje Društvo za promocijo islamske kulture, z njihove spletne strani Resnica % Haq smo po vsebini naredili sklep, da gre za vahabistično skupino. Društvo kot tako se ne deklarira za versko skupnost in raje imajo, da jih okličejo za salafite, saj sledijo Al salafi al salih.
    Vrsta gradiva - magistrsko delo ; neleposlovje za odrasle
    Založništvo in izdelava - Ljubljana : [K. Maček], 2020
    Jezik - slovenski
    COBISS.SI-ID - 34494979

Signatura – lokacija, inventarna št. ... Status izvoda Rezervacija
K1 M 0000002020/0000000030 K1 M 2020/30 prosto - za čitalnico
loading ...
loading ...
loading ...