UP - logo
University Library of the New University, Ljubljana (UKNU)
Spoštovane študentke in študenti!

Obveščamo vas, da je KURS – Komentar Ustave Republike Slovenije – sedaj brezplačno dostopen na spletu!
Obiščite našo spletno stran – Univerzitetna knjižnica Nove univerze, Baze znanja ali neposredno e-kurs.si in poiščite želeno vsebino!
Iskalnik omogoča iskanje po stvarnem kazalu z uporabo predlaganih gesel ali splošno iskanje!

Za dodatne informacije se obrnite neposredno na knjižnico v času uradnih ur, od ponedeljka do petka, od 10.00 do 18.00 ure!

Ekipa UKNU
  • Človekovo dostojanstvo kot temelj človekovih pravic [Elektronski vir] : magistrsko delo
    Polak, Lea, pravnica
    Magistrsko delo v celoti obravnava koncept človekovega dostojanstva kot prirojene in neodtujljive vrednosti vseh človeških bitij, ki mora biti priznana, spoštovana in zaščitena s strani drugih ... posameznikov, države in celotne družbe. V zadnjih nekaj desetletjih je človekovo dostojanstvo postalo ena izmed najbolj pomembnih idej v sodobnem pravu človekovih pravic. Ideja o človekovem dostojanstvu se je začela razvijati že v antiki in se je skozi zgodovino obravnavala na različnih področjih od filozofije, religije in se nazadnje vpletla v mednarodne in nacionalne pravne sisteme. Posledično je koncept dostojanstva zelo ohlapen in ima v različnih kontekstih lahko zelo različno vsebino. Človekovo dostojanstvo ima danes temeljno vlogo v številnih mednarodnih dokumentih o človekovih pravicah, v ustavah posameznih držav in v sodni praksi mednarodnih in nacionalnih sodišč. V ustavah posameznih držav je človekovo dostojanstvo lahko obravnavano kot človekova pravica, kot ustavna vrednota ali oboje. Sodna praksa je namreč edini vsebinski vir, ki prikaže, na kakšen način je človekovo dostojanstvo povezano s človekovimi pravicami. V magistrskem delu je prikazana mednarodna sodna praksa na temo človekovega dostojanstva Evropskega sodišča za človekove pravice, Ameriškega sodišča za človekove pravice in sodišča Afriške Unije v povezavi z določenimi človekovimi pravicami. Prav tako je prikazana primerjava sodne prakse posameznih držav: Vrhovnega sodišča Združenih držav Amerike, Vrhovnega sodišča Kanade, Ustavnega sodišča Slovenije, Zveznega ustavnega sodišča Nemčije, Ustavnega sodišča Južne Afrike in Vrhovnega sodišča Izraela.
    Type of material - master's thesis ; adult, serious
    Publication and manufacture - Nova Gorica : [L. Polak], 2019
    Language - slovenian
    COBISS.SI-ID - 2048027364