UP - logo
Univerzitetna knjižnica Nove univerze, Ljubljana - vsi oddelki (UKNU)
Spoštovane študentke in študenti!

Obveščamo vas, da je KURS – Komentar Ustave Republike Slovenije – sedaj brezplačno dostopen na spletu!
Obiščite našo spletno stran – Univerzitetna knjižnica Nove univerze, Baze znanja ali neposredno e-kurs.si in poiščite želeno vsebino!
Iskalnik omogoča iskanje po stvarnem kazalu z uporabo predlaganih gesel ali splošno iskanje!

Za dodatne informacije se obrnite neposredno na knjižnico v času uradnih ur, od ponedeljka do petka, od 10.00 do 18.00 ure!

Ekipa UKNU
  • Interdisciplinarni pristopi k vrednotenju trajnostno grajenega okolja
    Grum, Bojan
    Za vizijo razvoja grajenega okolja je ključnega pomena poznati njegov vrednosti vpliv na posameznika, na družbo, na prostor oz. urbano okolje. Gledano s tega vidika, je vrednost grajenega okolja ... večplasten pojem, ki sloni na interdisciplinarnem pristopu, kateri edini lahko generirana njegovo najvišjo vrednost in temelji na najgospodarnejši in trajnostni rabi. Pri tem vrednotenje ne razumemo kot čisto ekonomsko dobrino ampak kot trajnostno blaginjo uporabnika bivalnega prostora, ki jo izraža skozi izraženo zadovoljstvo in dobro počutje (wellbeing). V tem smislu je potrebno razumeti interdisciplinarno vrednotenje grajenega okolja kot posredniško vez, ki odpira možnosti za trajnostni družbeni razvoj. Za razliko od vrste drugih, najpogostejših pristopov, ki parcialno analizirajo posameznika ali posamezno generacijo in njeno umestitev v bivalno okolje, sosesko in družbo skozi različne spektre pripadnosti, se v tej razpravi osredotočamo na medgeneracijsko sožitje in na celostno enakovredno medgeneracijsko obravnavo. Z razumevanjem položaja socialne infrastrukture v širšem gospodarstvu in socialne trajnosti sestavimo model, ki temeljil na močni povezavi med socialno infrastrukturo in blaginjo, kar razumemo kot dobro počutje uporabnika. Pri tem vrednotenje trajnostnega razvoja bivalnega prostora temelji na konsenzu generacij, ki skupaj tvorijo trajnostni in vzdržnostni medgeneracijski model razvoja bivalnega okolja, ki strmi k medgeneracijski blaginji. Grajenega okolja tako ne razumemo zgolj z njegove statične pozicije, temveč ga opredeljujemo kot dinamični preplet fizičnih, socialnih in psiholoških dimenzij odnosa med posameznikom in grajenim okoljem
    Vrsta gradiva - članek, sestavni del
    Leto - 2021
    Jezik - slovenski
    COBISS.SI-ID - 48367107